We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
Bus. Source Poly File Jacket
SKU
BSN44435
$12.05 /PACKAGE
Delivered in 2-4 business days
In stock
- Full-height sides provide extra protection for your important documents
- Expandable design provides extra space for your growing files
- Straight-cut tab offers ample space for large labels
- Thumb-cut front allows easier access to papers
- For use with letter-size items
Category: File Jackets & Specialties
Translucent, poly file folders offer durable storage for your letter-size documents. Each folder holds up to 1" of 20 lb. paper and secures them with full-height sides. Straight-cut tab provides plenty of room for labels. Thumb-cut front offers easy access. Polypropylene is 8 mil thick.
| Additional Warranty Information | LIMITED ONE YEAR |
|---|---|
| Brand Name | Business Source |
| Color | Assorted |
| Country of Origin | China |
| Expansion Size | 1" |
| Features | Durable |
| Features | Thumb Cut |
| Features | Translucent |
| Manufacturer Part Number | 44435 |
| Manufacturer | Business Source |
| Packaged Quantity | 10 / Pack |
| Product Name | Poly File Jacket |
| Product Type | File Jacket |
| Recycled | No |
| Sheet Size | 8 1/2" Width x 11" Length |
| Sheet Size | 8.5" Width x 11" Length |
| Sheet Standard | Letter |
| Tab Cut | Straight |
| UNSPSC | 44122019 |
| Weight (lbs) | 0.6200 |
|---|---|
| Brand | Business Source |
| UPC | 035255444354 |
| MPN | 44435 |



Log In