We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
Bus. Source Premium Round Ring View Binder
SKU
BSN19650
$12.23 /EACH
Delivered in 2-4 business days
In stock
- Superior no-gap rings stay tightly closed to secure documents - won't catch on the rings when pages turn
- Customizable covers and spine
- Back-mounted rings so pages lie flat
- 2 interior pockets for extra storage
- PVC-free, nonstick material resists toner transfers; used for durability
Category: Basic Binders
Round-ring view binder offers crystal-clear, wrinkle-free, nonglare overlays that resist toner transfer and quality no-gap rings that close securely and resist separation. For durability and resilience, the cover material and overlays are made from polypropylene with a heavy board material in the front and back covers. Steel ringlets are attached to the inside back cover instead of the spine so pages lie flat. 1-1/2" capacity holds approximately 350 sheets. Binder also features two clear interior pockets, a sturdy chipboard core and exposed rivets. Each pocket holds 40 sheets.
| Binder Capacity | 1 1/2" |
|---|---|
| Brand Name | Business Source |
| Color | Black |
| Country of Origin | Mexico |
| Fastener Location | Inside Back |
| Fastener Type | Round Ring |
| Features | Durable |
| Features | Exposed Rivet |
| Features | Gap-free Ring |
| Features | Non-glare |
| Features | Sturdy |
| Features | Transfer Safe |
| Features | Wrinkle-free |
| Manufacturer Part Number | 19650 |
| Manufacturer | Business Source |
| Material | Chipboard |
| Material | Polypropylene |
| Packaged Quantity | 1 Each |
| Pocket Location | Internal |
| Product Name | Premium Round Ring View Binder |
| Product Type | Ring Binder |
| Recycled | No |
| Sheet Capacity | 350 |
| Sheet Size | 8 1/2" Width x 11" Length |
| Sheet Size | 8 1/2" x 11" |
| Sheet Standard | Letter |
| Total Number of Pockets | 2 |
| UNSPSC | 44122037 |
| Weight (lbs) | 0.8500 |
|---|---|
| Brand | Business Source |
| UPC | 035255196505 |
| MPN | 19650 |

Log In