We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
Bus. Source Punched Laser Index Dividers
SKU
BSN36685
$30.92 /BOX
Delivered in 2-4 business days
In stock
- Customize tab titles and create professional-looking dividers
- Labels virtually disappear when applied to tabs; laser printer compatible
- 3-hole punched; use in standard binders
- Includes instructions; White; 25 Sets/Box
Category: Index Dividers
Customize tab titles and create professional dividers using these index dividers and laser printers. Standard software programs provide label layouts for quicker and easier formatting. The labels virtually disappear when applied to tabs on the side of dividers. Dividers are three-hole punched with Mylar reinforcement around the 9/32" holes for use in standard binders. Dividers include easy-to-follow instructions.
| Brand Name | Business Source |
|---|---|
| Country of Origin | United States |
| Divider Color | White |
| Divider Length | 11" |
| Divider Material | Paper |
| Divider Size | 11" x 8.5" |
| Divider Width | 8.5" |
| Features | Mylar Reinforcement |
| Features | Punched |
| Features | Reinforced |
| Manufacturer Part Number | 36685 |
| Manufacturer | Business Source |
| Number of Holes Punched | 3 |
| Package Contents |
|
| Packaged Quantity | 25 / Box |
| Product Name | Punched Laser Index Dividers |
| Product Type | Index Divider |
| Recycled | Yes |
| Sheet Standard | Letter |
| Tab Color | White |
| Tab Style | Blank |
| Total Number of Tabs | 5 |
| UNSPSC | 44122010 |
| Download PDF File |
| Brand | Business Source |
|---|---|
| Weight (lbs) | 2.6000 |
| UPC | 035255366854 |
| MPN | 36685 |

Log In