We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
Bus. Source Round-ring View Binder
SKU
BSN09953
$7.28 /EACH
Delivered in 2-4 business days
In stock
- Crystal-clear, nonglare overlays on the covers and spine for easy customization
- Back-mounted metal rings allow pages to lie flat
- 2 interior pockets for extra document storage
- Made of PVC-free polypropylene for durability and resilience
Category: Basic Binders
Round-ring view binder offers crystal-clear, nonglare overlays to customize the covers and spine for your letter-size presentations. Back-mounted metal rings allow pages to lie flat. 1" capacity holds up to 225 letter-size sheets. Clear pockets on the inside covers offer extra document storage with a 30-sheet capacity for each pocket. Design also features a sturdy chipboard core and exposed rivets. Binder is made of polypropylene for durability and resilience.
| Binder Capacity | 1" |
|---|---|
| Brand Name | Business Source |
| Color | White |
| Country of Origin | Mexico |
| Fastener Location | Back-mounted |
| Fastener Type | Round Ring |
| Features | Clear Overlay |
| Features | Durable |
| Features | Gap-free Ring |
| Features | Non Locking Mechanism |
| Features | Non-glare |
| Features | Sturdy |
| Features | Wrinkle-free |
| Manufacturer Part Number | 09953 |
| Manufacturer | Business Source |
| Material | Chipboard |
| Material | Polypropylene |
| Packaged Quantity | 1 Each |
| Pocket Location | Internal |
| Product Name | Round-ring View Binder |
| Product Type | Presentation Binder |
| Recycled | No |
| Sheet Capacity | 225 |
| Sheet Size | 8 1/2" Width x 11" Length |
| Sheet Size | 8 1/2" x 11" |
| Sheet Standard | Letter |
| Total Number of Pockets | 2 |
| UNSPSC | 44122003 |
| UPC | 035255099530 |
|---|---|
| Weight (lbs) | 0.7000 |
| MPN | 09953 |
| Brand | Business Source |

Log In