We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
Bus. Source Slide-bind Transparent Report Cover
SKU
BSN78503
$21.48 /BOX
Delivered in 2-4 business days
In stock
- Transparent material allows convenient use with custom cover page
- Plastic binding secures papers without any damage
- Extra-strong material offers long-lasting, reusable performance
- Designed to hold up to 1/8" of letter-size papers
Category: Project Folders
Slide-bind report cover features a white plastic, binding channel to bind up to 1/8" thick of letter-size sheets. The cover is transparent to show off the contents and made of extra-strong polypropylene.
| Additional Warranty Information | Limited 1 yr |
|---|---|
| Brand Name | Business Source |
| Color | White |
| Country of Origin | China |
| Folder Capacity | 1/8" |
| Limited Warranty | 1 Year |
| Manufacturer Part Number | 78503 |
| Manufacturer | Business Source |
| Packaged Quantity | 50 / Box |
| Product Material | Polypropylene |
| Product Name | Slide-bind Transparent Report Cover |
| Product Type | Report Cover |
| Recycled | No |
| Sheet Size | 8 1/8" Width x 11" Length |
| Sheet Size | 8.12" Width x 11" Length |
| UNSPSC | 44122013 |
| Weight (lbs) | 3.8600 |
|---|---|
| Brand | Business Source |
| UPC | 30035255785038 |
| MPN | 78503 |

Log In