We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
Bus. Source Unpunched Index Dividers Set
SKU
BSN16488
$77.53 /BOX
Delivered in 2-4 business days
In stock
- Customize with standard software programs and laser printers
- Labels virtually disappear when applied to tabs
- White, unpunched
- 25 divider sets; 8-tab
- 30% post-consumer material
Category: Index Dividers
Customize tab titles and create professional dividers using these index dividers and a laser printer. Standard software programs provide label layouts for quick and easy formatting. The labels virtually disappear when applied to tabs on the side of dividers. Dividers include easy-to-follow instructions.
| Brand Name | Business Source |
|---|---|
| Country of Origin | United States |
| Divider Length | 11" |
| Divider Size | 11" x 8.5" |
| Divider Width | 8.5" |
| Features | Unpunched |
| Manufacturer Part Number | 16488 |
| Manufacturer | Business Source |
| Package Contents |
|
| Packaged Quantity | 25 / Box |
| Product Name | Unpunched Index Dividers Set |
| Product Type | Index Divider |
| Recycled | Yes |
| Sheet Standard | Letter |
| Tab Color | White |
| Tab Style | Blank |
| Total Number of Tabs | 8 |
| Weight (Approximate) | 5.50 lb |
| UNSPSC | 44122010 |
| Download PDF File |
| Brand | Business Source |
|---|---|
| Weight (lbs) | 3.8400 |
| UPC | 035255164887 |
| MPN | 16488 |


Log In