We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
Bus. Source Utility-purpose Masking Tape
SKU
BSN16462
$8.04 /ROLL
Delivered in 2-4 business days
In stock
- Use for sealing, bundling and noncritical masking
- Pressure-sensitive for each application
- 3" core for use with standard dispensers
- Made with utility-purpose crepe paper
Category: Masking Tapes
Utility-purpose, crepe paper-backed tape is designed for holding, bundling, sealing, noncritical masking and many other jobs where pressure-sensitive tape is needed. Design features a 3" core and approximate tensile strength of 8.5 kg. or 18.7 lb. per inch.
| Application/Usage | Bundling |
|---|---|
| Application/Usage | Holding |
| Application/Usage | Masking |
| Application/Usage | Sealing |
| Backing Material | Crepe Paper |
| Brand Name | Business Source |
| Core Diameter | 3" |
| Country of Origin | China |
| Manufacturer Part Number | 16462 |
| Manufacturer | Business Source |
| Packaged Quantity | 1 / Roll |
| Product Color | Tan |
| Product Name | Utility-purpose Masking Tape |
| Product Type | Masking Tape |
| Recycled | No |
| Strength Type | Tensile |
| Tape Length | 60 yd |
| Tape Strength | 18.7lb/in |
| Tape Width | 2" |
| UNSPSC | 31201503 |
| UPC | 035255164627 |
|---|---|
| Weight (lbs) | 0.6000 |
| MPN | 16462 |
| Brand | Business Source |


Log In