We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
Bus. Source Widescreen Frameless Privacy Filter
SKU
BSN59351
$85.50 /EACH
Delivered in 2-4 business days
In stock
- Unique surface provides narrow viewing angle to keep on-screen data private on your 22" wide-screen monitor
- Frameless design creates built-in look to maintain sleek monitor appearance
- Easy-to-use construction ensures simple installation for quick use
- Included cleaning cloth safely wipes down surface for enhanced clarity
- Advanced technology prevents glare and improves contrast of your display
Category: Monitor Accessories
Blackout Privacy Filter is designed to prevent unauthorized viewing on wide-screen monitors. Design helps ensure the privacy of on-screen data on your 22" LCD wide-screen monitor. Microlouver technology creates a narrow viewing angle so the image is only visible to those directly in front of the screen. Side view is black. Frameless filter overlays LCD surface for a built-in look. Filter also eliminates glare, increases contrast and protects LCD surface from damage. Aspect ratio is 16:10. Actual dimensions are 18-11/16" wide x 11-11/16" high.
| Anti-glare | Yes |
|---|---|
| Aspect Ratio | 16:10 |
| Brand Name | Business Source |
| Country of Origin | United States |
| Device Supported | Monitor |
| Display Size Supported | 22" |
| Display Type Supported | LCD |
| Durability | Damage Resistant |
| Features | Microlouver Privacy Technology |
| Height | 11.69" |
| Manufacturer Part Number | 59351 |
| Manufacturer | Business Source |
| Packaged Quantity | 1 |
| Product Color | Black |
| Product Name | Widescreen Frameless Privacy Filter |
| Product Type | Polarizing Screen Filter |
| Widescreen | Yes |
| Width | 18.69" |
| UNSPSC | 43212001 |
| Weight (lbs) | 0.6000 |
|---|---|
| Brand | Business Source |
| UPC | 794192593517 |
| MPN | 59351 |

Log In