We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
Bushnell PowerView 2 Manual Standard Binoculars 10x25 mm
SKU
EME8058222
by Bushnell
$42.02 /EACH
Delivered in 2-4 business days
Out of stock
Category: Binoculars
| Binocular Type | Standard |
|---|---|
| Brand Name | Bushnell |
| Casing Color | Black |
| Casing Material | Aluminum |
| Close Focus | 4.57m |
| Exit Pupil | 2.2mm |
| Eye Relief | .394in |
| Eyecups | Fold-Down |
| Focus Type | Manual |
| Lead Free Glass | Yes |
| Length | 4.53 |
| Lens Coating | Multi-Coated |
| Magnification | 10x25 |
| Packaging Type | Boxed |
| Prism Glass | BaK-7 |
| Prism Type | Roof |
| Product Type | Binoculars |
| Sub Brand | PowerView 2 |
| Weight | 260g |
| Download PDF File |
| Weight (lbs) | 0.9400 |
|---|---|
| Brand | Bushnell |
| UPC | 029757005953 |
| MPN | PWV1025 |

Log In