We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
Business Card File, Holds 600 2 x 3.5 Cards, 4.25 x 8.25 x 2.5, Metal/Plastic, Black
SKU
UNV10601
by Universal
$16.04 /EACH
Delivered in 2-4 business days
In stock
Only 7 left
- Hinged lid opens easily and front panel tilts forward for easy access.
- Attractive metal file with translucent gray plastic top.
- Includes 20 A-Z guides for organization.
- Tab inserts help keep cards sorted and make it easier to search.
Category: Card Cases
Business card file with a hinged lid opens easily and the front panel tilts forward for easy access to entire card file. The file features a generous capacity to manage a multitude of contact cards – up to 600, 3.5" x 2" business cards. The attractive yet durable metal file with translucent gray plastic top compliments any workspace. Includes 20 A-Z guides to keep contacts organized and make searching easier. Card Holder Type: Covered Tray Business Card File; Card Capacity: 600; For Card Size: 2 x 3.5; Color(s): Black.
| Card Capacity | 600 |
|---|---|
| Card Holder Type | Covered Tray Business Card File |
| Color(s) | Black |
| Depth | 8.25" |
| For Card Size | 2 x 3.5 |
| Global Product Type | Tray Business Card Files |
| Height | 2.5" |
| Material(s) | Metal/Plastic |
| Number of A-Z Guides | 20 |
| Package Includes | Includes business card file and 20 A-Z guides. |
| Post-Consumer Recycled Content Percent | 0% |
| Pre-Consumer Recycled Content Percent | 0% |
| Product Biodegradability in Days | 0 |
| Total Recycled Content Percent | 0% |
| Width | 4.25" |
| Weight (lbs) | 1.0600 |
|---|---|
| Brand | Universal |
| UPC | 087547106013 |
| MPN | 10601 |

Log In