We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
Business Source Electric Stapler
SKU
BSN00081
$29.96 /EACH
Delivered in 2-4 business days
In stock
- Portable design allows convenient use anywhere you need
- Electronic operation automatically fastens up to 20 sheets
- Compact size allows easy use in areas with limited space
- For use with 24/6 and 26/6 staples (sold separately)
Category: Office Staples
Electric stapler features a portable design that can be powered by two AA batteries (not included) or the included AC/DC adapter for convenient use anywhere you need. Easy-to-use operation automatically staples up to 20 sheets of paper for smooth, consistent results. Electric stapler with a 105-staple capacity is designed for 24/6 and 26/6 staples (not included).
| Additional Warranty Information | 1-year limited warranty |
|---|---|
| Battery Included | Yes |
| Battery Size | AA |
| Brand Name | Business Source |
| Country of Origin | China |
| Depth | 8" |
| Features | Easy to Use |
| Features | Portable |
| Height | 3.3" |
| Limited Warranty | 1 Year |
| Manufacturer Part Number | 00081 |
| Manufacturer | Business Source |
| Number of Batteries | 2 |
| Package Contents |
|
| Packaged Quantity | 1 Each |
| Power Source | AC Adapter/Battery |
| Product Color | Black |
| Product Name | Electric Stapler |
| Product Type | Electric Stapler |
| Recycled | No |
| Sheet Capacity | 20 |
| Staple Capacity | 105 |
| Staple Size | 24/6mm |
| Staple Size | 26/6mm |
| Stapler Type | Half Strip |
| Width | 2.4" |
| UNSPSC | 44121615 |
| Download PDF File |
| UPC | 035255000819 |
|---|---|
| Weight (lbs) | 0.8600 |
| MPN | 00081 |
| Brand | Business Source |




Log In