We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
Clip Single-Gas Detector, Oxygen, Surecell
SKU
ORS126BWC2X
by Honeywell
$121.37 /EACH
Delivered in 2-4 business days
In stock
- One button operation.
- Operates up to two years use without calibration, sensor replacement, or battery recharging/replacement.
- Wide angle flash which alerts simultaneously with audible and vibrating alarm.
- Automatic logging of the 35 most recent gas events.
- Compatible with Fleet Manager II Software.
Category: Gas Detection
One button operation. Operates up to two years use without calibration, sensor replacement, or battery recharging/replacement. Wide angle flash which alerts simultaneously with audible and vibrating alarm. Automatic logging of the 35 most recent gas events. Compatible with Fleet Manager II Software.
| Depth [Nom] | 1-5/8 in |
|---|---|
| Display Type | LCD |
| Gas Type | Oxygen |
| Height [Nom] | 3-7/16 in |
| Includes | Specified Sensor;Stainless Steel Alligator Clip;Concussion-Proof Housing;Test Cap;Instructions |
| Measuring Range [Max] | 0 to 25% by Volume |
| Power Source | Lithium Battery |
| Run Time [Max] | 2 Years |
| Sensor Type | Surecell™ |
| Sound Level | 95 dBA |
| Temp. Range [Max] | 122 °F |
| Temp. Range [Min] | -40° F |
| Width [Nom] | 2 in |
| Wt. | 3.2 oz |
| Country of Origin | MX |
| Manufacturer | Honeywell BW |
| UPC | 126-BWC2-X |
|---|---|
| Weight (lbs) | 0.3700 |
| MPN | BWC2-X |
| Brand | Honeywell |



Log In