We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
C-Line 2-pocket Heavyweight Poly Portfolio Pocket
SKU
CLI33936
by C-Line
$41.65 /EACH
Delivered in 2-4 business days
In stock
- 2-pocket design keeps loose papers organized
- Heavyweight construction provides long-lasting use
- Cutouts prevent catching on binder's open-close mechanism
- Pre-punched edge allows instant organization in binders
- For use with letter-size papers
Category: File Folders & Accessories
With the help of this two-pocket folder, your letter-size papers can stay organized while still remaining accessible in your three-ring binder. Heavyweight polypropylene material resists tearing for long-lasting organization. Cutouts at the top and bottom keep it from being caught in your binder's open-close mechanism. Pre-punched edge allows easy organization in your three-ring binder.
| Application/Usage | Paper |
|---|---|
| Brand Name | C-Line |
| Country of Origin | China |
| Features | Acid-free |
| Features | Heavyweight |
| Features | Pre-punched |
| Features | Tear Resistant |
| Features | Thumb Cut |
| Manufacturer Part Number | 33936 |
| Manufacturer | C-Line Products, Inc |
| Number of Holes Punched | 3 |
| Number of Pockets Per Page | 2 |
| Packaged Quantity | 25 / Box |
| Product Model | CLI-33936 |
| Product Name | 2-pocket Heavyweight Poly Portfolio Pocket |
| Product Type | Folder Pocket |
| Recycled | No |
| Shape | Rectangular |
| Sheet Size Horizontal | 8 1/2" Width |
| Sheet Size Vertical | 11" Length |
| Sheet Size | 8 1/2" Width x 11" Length |
| Sheet Standard | Letter |
| Supported Binder Type | Ring Binder |
| Thickness | 100 mil |
| Width | 9.4" |
| Brand | C-Line |
|---|---|
| Weight (lbs) | 3.1000 |
| UPC | 038944339368 |
| MPN | 33936 |





Log In