We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
C-Line Slide-on Binding Bars
SKU
CLI34551
by C-Line
$27.57 /BOX
Delivered in 2-4 business days
In stock
- Easy-to-use design secures pages without any damage
- 1/2" size holds up to 60 letter-size sheets
- For use with report covers (sold separately)
Category: Binding Machines
Binding bars slide onto report covers (sold separately) easily to hold material securely in place. 1/8" size holds up to 20 sheets or small catalogs. Simple design offers versatility when expanding presentations.
| Application/Usage | Binding |
|---|---|
| Application/Usage | Report Cover |
| Brand Name | C-Line |
| Country of Origin | United States |
| Features | Secure |
| Height | 11" |
| Manufacturer Part Number | 34551 |
| Manufacturer | C-Line Products, Inc |
| Media Size Capacity | 0.12" |
| Packaged Quantity | 100 / Box |
| Product Color | Black |
| Product Name | Slide-on Binding Bars |
| Product Type | Binding Bar |
| Recycled | No |
| Width | 0.1" |
| UNSPSC | 44103505 |
| UPC | 038944345512 |
|---|---|
| Weight (lbs) | 2.0500 |
| MPN | 34551 |
| Brand | C-Line |

Log In