We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
(CA/36) 6151QT CLR 48MMX100M IP HOT MLT CTN SEA
SKU
ORS761F4502
$161.34 /CASE
Delivered in 2-4 business days
Out of stock
- BOPP (biaxially-oriented polypropylene) carton sealing tape
- Manufactured with specially designed hot melt pressure sensitive adhesive, to provide a safe and attractive seal to a variety of corrugated and linerboard boxes in cold, damp conditions
Category: Hand Tools
BOPP (biaxially-oriented polypropylene) carton sealing tape. Manufactured with specially designed hot melt pressure sensitive adhesive, to provide a safe and attractive seal to a variety of corrugated and linerboard boxes in cold, damp conditions.
| Color | Clear |
|---|---|
| Height [Nom] | 0.969 in |
| Length [Nom] | 110 yd |
| Thickness [Nom] | 1.7 mil |
| Width [Nom] | 1.156 in; 2 in |
| Wt. | 16.62 lb |
| Brand | Intertape Polymer Group |
|---|---|
| Weight (lbs) | 16.6200 |
| UPC | 761-F4502 |
| MPN | F4502 |

Log In