We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
DeWALT DCS578X1 Brushless Circular Saw with Brake Kit, Battery Included, 60 V, 9 Ah, 7-1/4 in Dia Blade
SKU
ORG3888997
by DeWalt
$402.35 /EACH
Delivered in 2-4 business days
In stock
- Up to 47% more power vs the DCS575
- Uses a 7-1/4 in circular saw blade and features a maximum cut depth of 2-9/16 in at a 90 deg bevel
- Maximum bevel capacity of 57 deg with bevel stops at 22.5 deg and 45 deg
- Electric brake stops the blade after the trigger is released
- Integrated LED for increased visibility and cut accuracy
- Integrated rafter hook for quick and easy storage
Category: Power Saws
Our most powerful tools just got better with the 60 V MAX* 7-1/4 in circular saw with electric brake. It has up to 47% more power than the DCS575 60 V MAX* circular saw** with 2456 unit watts out. With a no-load speed of 5800 rpm, this saw delivers the power of a corded circular saw with the portability and convenience of cordless through revolutionary DeWALT FLEXVOLT technology.
| Battery Capacity | 9Ah |
|---|---|
| Battery Type | Lithium-Ion |
| Bevel Capacity | 57deg |
| Blade Diameter | 7-1/4in |
| Control Type | Trigger |
| Cutting Angle | 90deg |
| Cutting Depth | 2-9/16in |
| Includes | Blade Blade Wrench Charger DCB609 FLEXVOLT 9 Ah Battery and Kit Bag |
| Speed Rating | 5800rpm |
| Tool Only/Battery Included | Battery Included |
| Voltage Rating | 60V |
| Brand | DeWalt |
|---|---|
| Weight (lbs) | 16.0000 |
| UPC | 885911695596 |
| MPN | DCS578X1 |

Log In