We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
DeWALT DW1669 Auger Bit Auger Bit, Hollow Center Flute, 4 in L Flute, Ball Groove Shank, 7/16 in Dia Shank
SKU
ORG9095399
by DeWalt
$44.25 /CARD
Delivered in 2-4 business days
Out of stock
- Self-feed spur for fast material penetration
- Hardened alloy steel provides great bit life
- Dual cutting edge for maximum durability in nails
- 7/16 in ball groove shank allows for quick bit changes
- For drilling and enlarging holes
Category: Auger Bits
Equipped with a self-feed spur for fast material penetration, DeWALT short power ship auger bits feature a dual cutting edge for maximum durability in nails. A hollow center flute delivers aggressive chip extraction and 7/16 in ball groove shank enables quick bit changes. Heat-treated and tempered for extreme durability and long life.
| Applicable Materials | Metal Wood |
|---|---|
| Color | Silver |
| Diameter | 7/8in |
| Finish | Bright |
| Flute Length | 4in |
| Flute Type | Hollow Center |
| Material | Steel |
| Overall Length | 6in |
| Point Type | Spur |
| Quick Change Shank | Yes |
| Shank Diameter | 7/16in |
| Shank Type | Ball Groove |
| Download PDF File |
| Brand | DeWalt |
|---|---|
| Weight (lbs) | 0.5300 |
| UPC | 028874116696 |
| MPN | DW1669 |

Log In