We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
DeWALT DW4901 End Brush, 1 in Dia, 0.014 in Dia Bristle, Carbon Steel Bristle
SKU
ORG0390328
by DeWalt
$21.56 /CARD
Delivered in 2-4 business days
Out of stock
- Constructed with internal holding plate to ensure consistency and safety
- Wire is 100% inspected to meet demanding quality specifications
Category: Concrete Brooms & Brushes
Get smooth, even results every time with Dealt HP end brushes. Built with an internal holding plate for consistency and safety. Ideal for metal deburring, weld cleaning, surface preparation, edge blending and rust removal. Durable enough to tackle tough jobs.
| Applicable Materials | Ferrous Metal |
|---|---|
| Bristle Diameter | 0.014in |
| Bristle Material | Carbon Steel |
| Diameter | 1in |
| Height | 6.0in |
| Speed Rating | 20000rpm |
| Download PDF File |
| Brand | DeWalt |
|---|---|
| Weight (lbs) | 0.1800 |
| UPC | 028877321011 |
| MPN | DW4901 |

Log In