We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
DeWALT DW4910 Wire Cup Brush, 7/8 in L Bristle, 0.02 in Dia Bristle, 5/8-11 Arbor/Shank, 3 in Dia
SKU
ORG6573083
by DeWalt
$24.55 /CARD
Delivered in 2-4 business days
In stock
- Constructed with internal holding plate to ensure consistency and safety
- Wire is 100% inspected to meet demanding quality specifications
- For heavy material removal
Category: Concrete Brooms & Brushes
Made of heavy-duty carbon steel, DeWALT HP cup brushes are constructed with an internal holding plate to ensure consistency and safety. Excellent for rust and paint removal. Wire is 100% inspected to meet demanding quality specifications.
| Applicable Materials | Ferrous Metal |
|---|---|
| Arbor/Shank Size | 5/8-11 |
| Bristle Diameter | 0.02in |
| Bristle Material | Carbon Steel |
| Bristle Trim Length | 7/8in |
| Diameter | 3in |
| Height | 6.67in |
| Speed Rating | 14000rpm |
| Suitable for | DeWalt DW400 DW402 DW814 DW458 and DW830 Angle Grinders |
| Download PDF File |
| Weight (lbs) | 0.6500 |
|---|---|
| Brand | DeWalt |
| UPC | 028874049109 |
| MPN | DW4910 |

Log In