We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
DeWALT DW4916 Wire Cup Brush, 3 in Dia, 5/8-11 Arbor/Shank, 0.02 in Dia Bristle, 1-1/8 in L Bristle Trim
SKU
ORG4009239
by DeWalt
$34.40 /CARD
Delivered in 2-4 business days
In stock
- Constructed with internal holding plate to ensure consistency and safety
- Wire is 100% inspected to meet demanding quality specifications
- For roughening, de-burring and surface cleaning prior to welding
Category: Concrete Brooms & Brushes
DeWALT HP Cup brushes are constructed with an internal holding plate to ensure consistency and safety. Excellent for rust and paint removal. Wire is 100% inspected to meet demanding quality specifications.
| Applicable Materials | Ferrous Metal |
|---|---|
| Arbor/Shank Size | 5/8-11 |
| Bristle Diameter | 0.02in |
| Bristle Material | Carbon Steel |
| Bristle Trim Length | 1-1/8in |
| Diameter | 3in |
| Height | 7.83in |
| Speed Rating | 14000rpm |
| Download PDF File |
| Weight (lbs) | 1.7000 |
|---|---|
| Brand | DeWalt |
| UPC | 028877321097 |
| MPN | DW4916 |
| Prop65 Warning | Some dust created by power sanding, sawing, grinding, drilling, and other construction activities contains chemicals known to the State of California to cause cancer, birth defects or other reproductive harm. Some examples of these chemicals are: lead from lead-based paints, crystalline silica from bricks and cement and other masonry products, arsenic and chromium from chemically-treated lumber. Your risk from these exposures varies, depending on how often you do this type of work. To reduce your exposure to these chemicals: work in a well ventilated area, and work with approved safety equipment, such as those dust masks that are specially designed to filter out microscopic particles. |

Log In