We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
DeWALT DW4920 Wire Cup Brush, 13/16 in L Bristle, 0.014 in Dia Bristle, 5/8-11 Arbor/Shank, 3 in Dia
SKU
ORG6781512
by DeWalt
$23.35 /CARD
Delivered in 2-4 business days
In stock
- Constructed with internal holding plate to ensure consistency and safety
- Wire is 100% inspected to meet demanding quality specifications
- For removal of rust and paint, general cleaning
Category: Concrete Brooms & Brushes
Made of heavy-duty carbon steel, DeWALT HP cup brushes are constructed with an internal holding plate to ensure consistency and safety. Excellent for rust and paint removal. Wire is 100% inspected to meet demanding quality specifications.
| Applicable Materials | Ferrous Metal |
|---|---|
| Arbor/Shank Size | 5/8-11 |
| Bristle Diameter | 0.014in |
| Bristle Material | Carbon Steel |
| Bristle Trim Length | 13/16in |
| Diameter | 3in |
| Height | 4.62in |
| Speed Rating | 14000rpm |
| Suitable for | DeWalt DW400 DW402 DW814 DW458 and DW830 Angle Grinders |
| Download PDF File |
| Weight (lbs) | 0.6500 |
|---|---|
| Brand | DeWalt |
| UPC | 028874049208 |
| MPN | DW4920 |
| Prop65 Warning | Some dust created by power sanding, sawing, grinding, drilling, and other construction activities contains chemicals known to the State of California to cause cancer, birth defects or other reproductive harm. Some examples of these chemicals are: lead from lead-based paints, crystalline silica from bricks and cement and other masonry products, arsenic and chromium from chemically-treated lumber. Your risk from these exposures varies, depending on how often you do this type of work. To reduce your exposure to these chemicals: work in a well ventilated area, and work with approved safety equipment, such as those dust masks that are specially designed to filter out microscopic particles. |

Log In