We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
DeWalt DW49202B HP Stringer Wire Wheel 6" X 5/8-11" .020" Carbon Wire Carbon Steel
SKU
B1035574
by DeWalt
$35.05 /EACH
Delivered in 2-4 business days
In stock
- High tensile, heat-treated carbon or stainless steel wire
- Provides long lasting aggressive brushing action
- Internal holding plate construction provides reduced knot movement and increased control and brush life
Category: Abrasives
Featuring high tensile, heat treated carbon or stainless steel wire, DeWalt HP wire wheels offer long-lasting, aggressive brushing action. An innovative internal holding plate construction provides helps to reduced knot movement and helps to increased control and brush life. Delivers smooth performance, with crimped wire for flexibility.
| Applicable Materials | Ferrous Metal |
|---|---|
| Arbor/Shank Size | 5/8-11in |
| Diameter | 6in |
| Speed Rating | 12000rpm |
| Download PDF File |
| UPC | 885911253093 |
|---|---|
| Weight (lbs) | 1.0500 |
| Prop65 Warning | Some dust created by power sanding, sawing, grinding, drilling, and other construction activities contains chemicals known to the State of California to cause cancer, birth defects or other reproductive harm. Some examples of these chemicals are: lead from lead-based paints, crystalline silica from bricks and cement and other masonry products, arsenic and chromium from chemically-treated lumber. Your risk from these exposures varies, depending on how often you do this type of work. To reduce your exposure to these chemicals: work in a well ventilated area, and work with approved safety equipment, such as those dust masks that are specially designed to filter out microscopic particles. |
| MPN | DW49202B |
| Brand | DeWalt |

Log In