We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
DeWALT DW4925 Wire Wheel Brush, 4 in Dia, 5/8-11 Arbor/Shank, 0.02 in Dia Bristle, Carbon Steel Bristle
SKU
ORG3752730
by DeWalt
$28.35 /CARD
Delivered in 2-4 business days
In stock
- High tensile, heat-treated carbon or stainless steel wire provides long-lasting aggressive brushing action
- Internal holding plate construction provides reduced knot movement and increased control and brush life
- For weld cleaning, stringer bead weld cleaning, removal of weld spatter, heavy encrustations, scale, flash removal, de-burring and roughening for adhesion
Category: Concrete Brooms & Brushes
Featuring high-tensile, heat-treated carbon or stainless steel wire, DeWALT HP wire wheels offer long-lasting, aggressive brushing action. An innovative internal holding plate construction provides helps to reduced knot movement and helps to increased control and brush life. Delivers smooth performance, with crimped wire for flexibility.
| Applicable Materials | Ferrous Metal |
|---|---|
| Arbor/Shank Size | 5/8-11 |
| Bristle Diameter | 0.02in |
| Bristle Material | Carbon Steel |
| Diameter | 4in |
| Height | 5.0in |
| Speed Rating | 20000rpm |
| Download PDF File |
| Weight (lbs) | 0.6000 |
|---|---|
| Brand | DeWalt |
| UPC | 028877321226 |
| MPN | DW4925 |
| Prop65 Warning | Some dust created by power sanding, sawing, grinding, drilling, and other construction activities contains chemicals known to the State of California to cause cancer, birth defects or other reproductive harm. Some examples of these chemicals are: lead from lead-based paints, crystalline silica from bricks and cement and other masonry products, arsenic and chromium from chemically-treated lumber. Your risk from these exposures varies, depending on how often you do this type of work. To reduce your exposure to these chemicals: work in a well ventilated area, and work with approved safety equipment, such as those dust masks that are specially designed to filter out microscopic particles. |

Log In