We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
DeWALT DW8530 Diamond Blade, 3 in Dia, 3/8 in Arbor
SKU
ORG7487614
by DeWALT
$29.32 /EACH
Delivered in 2-4 business days
In stock
Category: Power Grinders & Rotary
Maintain a consistent cutting depth, unlike a bonded abrasive wheel, with this 3 in diamond multi-material Blade. diamond technology provides high-durability in metal-cutting applications for fewer wheel changes compared to bonded cut-off wheels. This blade is recommended for use when cutting multiple types of materials including metal, drywall, fiber cement, plastic and fiberglass.
| Applicable Materials | Drywall Fiber Cement Fiberglass Metal Plastic |
|---|---|
| Arbor Size | 3/8in |
| Diameter | 3in |
| Speed Rating | 20300rpm |
| UPC | 885911754231 |
|---|---|
| Weight (lbs) | 0.7700 |
| MPN | DW8530 |
| Brand | DeWALT |

Log In