We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
DeWALT DWFP55126 Heavy-Duty Compressor, 6 gal Tank, 120 V, Steel
SKU
ORG9874249
by DeWalt
$328.14 /EACH
Delivered in 2-4 business days
Out of stock
- High-efficiency motor for easy start-up in cold weather or extension cord application
- 75.5 dBA noise level for a quiet work environment
- High-flow regulator and couplers to maximize air tool performance
- Long life oil-free pump for maintenance-free operation
- Console cover protects controls and is removable to allow easy repair
- Outlet tube rerouted to avoid being catch point
- 30 lb weight makes unit easy to carry/store
- 2 universal couplers to easily support two users
- Ball drain valve for quick and thorough tank draining
- Convenient cord wrap for easy storage
Category: Air Compressors
The heavy-duty 6 gal, 165 max psi, compressor is ideal for supporting a variety of pneumatic and air tool applications. The oil-free pump delivers 2.6 scfm at 90 psi for long tool runtime and quick recovery. The included cord wrap provides convenience and easy storage on the jobsite or in the garage.
| Air Flow Rate | 2.6scfm |
|---|---|
| Current Rating | 10A |
| Dimensions | 16 in L x 16 in W x 17-1/2 in H |
| Drive Type | Belt |
| Frequency Rating | 60Hz |
| HP Rating | 0.9hp |
| Material | Steel |
| Number of Stages | 1 |
| Pressure Rating | 165psi |
| Pump Type | Oil-Free |
| Sound Level | 75.5dBA |
| Tank Capacity | 6gal |
| Tank Type | Pancake |
| Tool Only/Battery Included | Tool Only |
| Voltage Rating | 120V |
| Download PDF File |
| Brand | DeWalt |
|---|---|
| Weight (lbs) | 32.4500 |
| UPC | 885911351409 |
| MPN | DWFP55126 |

Log In