We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
DeWALT DWMT72214OSP Combination Wrench, 13 mm Head, 12-Point, Chrome
SKU
ORG7514714
by DeWalt
$23.74 /CARD
Delivered in 2-4 business days
In stock
- Long panel design gives more torque during use
- 15 deg offset box end for knuckle clearance
- Stamped hashmark pattern on wrench handle helps provide added grip points
- Sizes stamped twice on both sides of wrench handle for easy size identification
- 15 deg offset open end allows an increased range of arc swing in tight spaces
- DirectTorque technology helps prevent rounding of fasteners
- Stamped markings provide permanent visibility and helps prevent wear over time
Category: Combination Wrenches & Sets
Anti-slip design delivers 400% more gripping power to help reduce fastener damage and provide torque long panel forging for reach and leverage.
| Box End Thickness | 11/32in |
|---|---|
| Box End Width | 3/4in |
| Finish | Chrome |
| Handle Type | Comfort-Grip |
| Head Size | 13mm |
| Length | 7-3/32in |
| Number of Points | 12 |
| Offset Angle | 15deg |
| Open End Thickness | 7/32in |
| Open End Width | 1-1/32in |
| SAE/Metric | Metric |
| Download PDF File |
| UPC | 076174722147 |
|---|---|
| Weight (lbs) | 0.2600 |
| MPN | DWMT72214OSP |
| Brand | DeWalt |

Log In