We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
DeWALT DWMT72289OSP Combination Wrench, 5/6 in Head, 12-Point, Chrome
SKU
ORG7514813
by DeWalt
$29.48 /CARD
Delivered in 2-4 business days
In stock
- 72 tooth gear with 5 deg arc swing
- Stamped hashmark pattern on wrench handle helps provide added grip points
- Sizes stamped twice on both sides of wrench handle for easy size identification
- Stamped markings provide permanent visibility and helps prevent wear over time
- DirectTorque technology helps prevent rounding of fasteners
- 15 deg offset open end allows an increased range of arc swing in tight spaces
Category: Combination Wrenches & Sets
Has an anti-slip design on the open end jaw that locks the wrench on the fastener to deliver 400% more gripping power and helps to prevent slippage that results in scraped knuckles.
| Box End Thickness | 9/32in |
|---|---|
| Box End Width | 21/32in |
| Finish | Chrome |
| Handle Type | Comfort-Grip |
| Head Size | 5/6in |
| Length | 4-3/8in |
| Number of Points | 12 |
| Offset Angle | 15deg |
| Open End Thickness | 5/32in |
| Open End Width | 25/32in |
| SAE/Metric | SAE |
| Download PDF File |
| UPC | 076174722895 |
|---|---|
| Weight (lbs) | 0.1100 |
| MPN | DWMT72289OSP |
| Brand | DeWalt |

Log In