We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
DeWALT DWMT75193OSP Combination Wrench, 21 mm Head, 12-Point, Chrome
SKU
ORG7517295
by DeWalt
$29.79 /CARD
Delivered in 2-4 business days
In stock
- Long panel design gives more torque during use
- 15 deg offset box end for knuckle clearance
- Stamped hashmark pattern on wrench handle helps provide added grip points
- Sizes stamped twice on both sides of wrench handle for easy size identification
- 15 deg offset open end allows an increased range of arc swing in tight spaces
- DirectTorque technology helps prevent rounding of fasteners
- Stamped markings provide permanent visibility and helps prevent wear over time
Category: Combination Wrenches & Sets
DeWALT Combination Wrench, SAE/Metric: Metric, Head Size: 21 mm, Offset Angle: 15 deg, Number of Points: 12, Box End Thickness: 1/2 in, Box End Width: 1-3/16 in, Open End Thickness: 3/8 in, Open End Width: 1-11/16 in, Comfort-Grip Handle, Chrome, 10-21/32 in L
| Box End Thickness | 1/2in |
|---|---|
| Box End Width | 1-3/16in |
| Finish | Chrome |
| Handle Type | Comfort-Grip |
| Head Size | 21mm |
| Length | 10-21/32in |
| Number of Points | 12 |
| Offset Angle | 15deg |
| Open End Thickness | 3/8in |
| Open End Width | 1-11/16in |
| SAE/Metric | Metric |
| Download PDF File |
| Weight (lbs) | 0.7100 |
|---|---|
| Brand | DeWalt |
| UPC | 076174751932 |
| MPN | DWMT75193OSP |

Log In