We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
DeWALT DWMT75199OSP Combination Wrench, 9 mm Head, 12-Point, Chrome
SKU
ORG7517352
by DeWalt
$21.74 /CARD
Delivered in 2-4 business days
In stock
- Long panel design gives more torque during use
- 15 deg offset box end for knuckle clearance
- Stamped hashmark pattern on wrench handle helps provide added grip points
- Sizes stamped twice on both sides of wrench handle for easy size identification
- 15 deg offset open end allows an increased range of arc swing in tight spaces
- DirectTorque technology helps prevent rounding of fasteners
- Stamped markings provide permanent visibility and helps prevent wear over time
Category: Combination Wrenches & Sets
DeWALT Combination Wrench, SAE/Metric: Metric, Head Size: 9 mm, Offset Angle: 15 deg, Number of Points: 12, Box End Thickness: 9/32 in, Box End Width: 9/16 in, Open End Thickness: 3/16 in, Open End Width: 25/32 in, Comfort-Grip Handle, Chrome, 5-7/8 in L
| Box End Thickness | 9/32in |
|---|---|
| Box End Width | 9/16in |
| Finish | Chrome |
| Handle Type | Comfort-Grip |
| Head Size | 9mm |
| Length | 5-7/8in |
| Number of Points | 12 |
| Offset Angle | 15deg |
| Open End Thickness | 3/16in |
| Open End Width | 25/32in |
| SAE/Metric | Metric |
| Download PDF File |
| UPC | 076174751994 |
|---|---|
| Weight (lbs) | 0.1200 |
| MPN | DWMT75199OSP |
| Brand | DeWalt |

Log In