We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
DeWALT DWMT75238OSP Combination Wrench, 15/16 in Head, Chrome
SKU
ORG7517766
by DeWalt
$40.44 /CARD
Delivered in 2-4 business days
In stock
- 72 tooth gear with 5 deg arc swing
- Stamped hashmark pattern on wrench handle helps provide added grip points
- Sizes stamped twice on both sides of wrench handle for easy size identification
- Stamped markings provide permanent visibility and helps prevent wear over time
- DirectTorque technology helps prevent rounding of fasteners
- 15 deg offset open end allows an increased range of arc swing in tight spaces
Category: Combination Wrenches & Sets
DeWALT Combination Wrench, SAE/Metric: SAE, Head Size: 15/16 in, Offset Angle: 15 deg, Box End Thickness: 9/16 in, Box End Width: 1-7/8 in, Open End Thickness: 7/16 in, Open End Width: 2-1/32 in, Comfort-Grip Handle, Chrome, 12-25/32 in L
| Box End Thickness | 9/16in |
|---|---|
| Box End Width | 1-7/8in |
| Finish | Chrome |
| Handle Type | Comfort-Grip |
| Head Size | 15/16in |
| Length | 12-25/32in |
| Offset Angle | 15deg |
| Open End Thickness | 7/16in |
| Open End Width | 2-1/32in |
| SAE/Metric | SAE |
| Download PDF File |
| UPC | 076174752380 |
|---|---|
| Weight (lbs) | 1.1500 |
| MPN | DWMT75238OSP |
| Brand | DeWalt |

Log In