We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
DeWALT DWMT75371OSP Reducing Impact Adapter, 1/2 in Female Drive, 3/8 in Male Output Drive
SKU
ORG7518160
by DeWalt
$14.82 /CARD
Delivered in 2-4 business days
In stock
Only 1 left
- Non-flammable, trigger spray semi-paste formula
- Removes 4-5 coats in one application
- For intricate places scrollwork, carving, spindles, filigree
- Strips various types of coatings and finishes
- Ideal for vertical and horizontal surfaces
Category: Impact Socket Adapters & Sets
DeWALT Reducing Impact Adapter, Drive Type: Female, Drive Size: 1/2 in, Output Drive Type: Male, Output Drive Size: 3/8 in, Chrome Vanadium Steel, Manganese Phosphate, 1-1/2 in L
| Drive Size | 1/2in |
|---|---|
| Drive Type | Female |
| Finish | Manganese Phosphate |
| Length | 1-1/2in |
| Material | Chrome Vanadium Steel |
| Output Drive Size | 3/8in |
| Output Drive Type | Male |
| Download PDF File |
| UPC | 076174753714 |
|---|---|
| Weight (lbs) | 0.1300 |
| MPN | DWMT75371OSP |
| Brand | DeWalt |

Log In