We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
DeWALT DWMT75427OSP Open End Wrench, 9/16 x 11/16 in Head, Polished Chrome
SKU
ORG7522998
by DeWalt
$22.36 /CARD
Delivered in 2-4 business days
In stock
- 15 deg offset open end allows an increased range of arc swing in tight spaces
- Two sizes per wrench gives more options with less to carry
- Stamped hashmark pattern on wrench handle provides added grip points
- Sizes stamped twice on both sides of wrench handle for easy size identification
- DirectTorque™ technology helps prevent rounding of fasteners
- Stamped markings provide permanent visibility and prevents wear over time
Category: Open End Wrenches & Sets
The open end wrench has DirectTorque technology to help prevent rounding of fasteners. This wrench also has the size stamped on both sizes of the handle to make it easy to identify within a tool box.
| Finish | Polished Chrome |
|---|---|
| Head Angle | 15deg |
| Head Size | 9/16 x 11/16in |
| Length | 7-11/16in |
| Open End Thickness | 1/4in |
| Open End Width | 1-5/16 x 1-17/32in |
| SAE/Metric | Metric |
| Download PDF File |
| UPC | 076174754278 |
|---|---|
| Weight (lbs) | 0.2200 |
| MPN | DWMT75427OSP |
| Brand | DeWalt |

Log In