We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
DeWALT DWMT75462 Torque Wrench, 1/2 in Drive, Steel
SKU
ORG7523228
by DeWalt
$185.59 /CARD
Delivered in 2-4 business days
In stock
Only 5 left
- Features heavy-duty storage case
- Durable case for easy carrying and protection during storage
- 72 tooth gear with 5 deg arc swing
- Has a protective head bumper
- Features locking trigger
- Has forward and reverse torque capability
Category: Torque Wrenches & Accessories
The micrometer torque wrenches has a rubber bumper on the head to protect during use and in case it is dropped. It also comes in a strong case to make it easy to transport. The wrench itself has forward and reverse torque capabilities and a quick-release trigger to make adjustment easy.
| Accuracy | /-4 in Clockwise /-6 in Counter Clockwise |
|---|---|
| Drive Size | 1/2in |
| Handle Material | Bi-Metal |
| Material | Steel |
| Overall Length | 27-1/2in |
| Torque Increments | 1ft-lb |
| Torque Rating | 50 to 250ft-lb |
| Download PDF File |
| Weight (lbs) | 6.5800 |
|---|---|
| Brand | DeWalt |
| UPC | 076174754629 |
| MPN | DWMT75462 |

Log In