We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
DeWALT DWMT75463 Torque Wrench, 3/8 in Drive, Steel
SKU
ORG7523236
by DeWalt
$135.79 /CARD
Delivered in 2-4 business days
In stock
- Features heavy-duty storage case
- Durable case for easy carrying and protection during storage
- 72 tooth gear with 5 deg arc swing
- Has a protective head bumper
- Features locking trigger
- Has forward and reverse torque capability
Category: Torque Wrenches & Accessories
The micrometer torque wrenches has a rubber bumper on the head to protect during use and in case it is dropped. It also comes in a strong case to make it easy to transport. The wrench itself has forward and reverse torque capabilities and a quick-release trigger to make adjustment easy.
| Accuracy | /-4 in Clockwise /-6 in Counter Clockwise |
|---|---|
| Drive Size | 3/8in |
| Handle Material | Bi-Metal |
| Material | Steel |
| Overall Length | 17-5/16in |
| Torque Increments | 1ft-lb |
| Torque Rating | 20 to 100ft-lb |
| Download PDF File |
| UPC | 076174754636 |
|---|---|
| Weight (lbs) | 3.9100 |
| MPN | DWMT75463 |
| Brand | DeWalt |

Log In