We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
DeWALT DWMT87975OSP Fractional Hex Bit Socket, 8 mm Tip, 3/8 in Drive, Polished Chrome Vanadium, 1-31/32 in OAL
SKU
ORG7519895
by DeWalt
$15.61 /CARD
Delivered in 2-4 business days
In stock
- DirectTorque™ technology helps prevent rounding of fasteners
- Knurled control ring
- Hard stamped markings
Category: Bit Sockets & Sets
The hex bit socket has DirectTorque technology to help prevent rounding of fasteners and to provide better grip.
| Bit Length | 15/16in |
|---|---|
| Drive Size | 3/8in |
| Finish | Polished Chrome Vanadium |
| Material | Steel |
| Measuring Type | Metric |
| Overall Length | 1-31/32in |
| Tip Size | 8mm |
| Download PDF File |
| UPC | 076174768800 |
|---|---|
| Weight (lbs) | 0.1400 |
| MPN | DWMT87975OSP |
| Brand | DeWalt |

Log In