We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
DeWALT DWO1DT612 Replacement Chain, Low Kick Back, Low Vibration Chain, 12 in L Bar
SKU
ORG7411614
by DeWalt
$30.44 /CARD
Delivered in 2-4 business days
In stock
- Centri-Lube® specially designed channel in each drive link that picks up and distributes oil from the bar to the rivets to reduce friction and increase saw chain life
- Maintains sharpness as a semi chisel chain vs full chisel chain
- Ramped depth gauges allow smooth, high-speed cutting while reducing kickback and vibration
- Chain meets all standards for ANSI Low Kickback chain
Category: Chainsaws & Equipment
The 12 in replacement saw chain is designed for durability. It fits 12 in bars on our 20 V MAX* cordless chainsaw (DCCS620). This low-vibration chain is designed to cut smooth and fast with minimum kickback.
| Bar Length | 12in |
|---|---|
| Chain Size | 12in |
| Chain Type | Low Kick Back Low Vibration |
| Includes | (1) Chain Loop |
| Suitable for | 20 V MAX DCCS620 Cordless Chainsaw |
| Weight (lbs) | 0.4300 |
|---|---|
| Brand | DeWalt |
| UPC | 885911633376 |
| MPN | DWO1DT612 |

Log In