We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
DeWALT DWZCSB20 Replacement Chainsaw Bar, 20 in L Bar, 0.05 in Gauge, 3/8 in TPI/Pitch
SKU
ORG7425036
by DeWalt
$47.18 /CARD
Delivered in 2-4 business days
In stock
- High-durability - constructed from a single piece of steel
- High-compatibility - works with DCCS672 60 V MAX 18 in brushless cordless chainsaw and other 18 in replacement chains with 0.05 in ga and 3/8 in low profile pitch
- Built for low friction sprocket teeth carry the chain around the tip quickly with little reduction in cutting speed
Category: Chainsaws & Equipment
When your chainsaw bar is broken or worn beyond repair, cut idle time and maintain productivity with the hard-wearing 20 in replacement chainsaw bar. The solid steel, water-resistant bar was designed to be able to handle heavy-duty applications. Make quick cuts with low kickback as you tackle almost any sawing task with this replacement piece, which fits most 20 in chains.
| Bar Length | 20in |
|---|---|
| Material | Steel |
| Material Gauge | 0.05in |
| Suitable for | DCCS677 60 V MAX 20 in Brushless Cordless Chainsaw |
| TPI/Pitch | 3/8in |
| Weight (lbs) | 1.5000 |
|---|---|
| Brand | DeWalt |
| UPC | 885911809597 |
| MPN | DWZCSB20 |

Log In