We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
DeWALT DWZCSB8 Pole Saw Replacement Bar, 8 in L Bar, 0.043 in Gauge, 3/8 in TPI/Pitch
SKU
ORG7411622
by DeWalt
$32.26 /CARD
Delivered in 2-4 business days
In stock
- Constructed from a single-piece of steel for durability
- Sprocket teeth carry the chain around the tip quickly with little friction or reduction in cutting speed
Category: Chainsaws & Equipment
This water-resistant 8 in pole saw bar is designed for ultimate durability. It fits 8 in chains on our cordless 20V MAX* pole saw (DCPS620). This bar is designed to cut smooth and fast with minimum kickback.
| Bar Length | 8in |
|---|---|
| Material | Steel |
| Material Gauge | 0.043in |
| Suitable for | DeWALT DWO1DT608 8 in Replacement Chain |
| TPI/Pitch | 3/8in |
| Weight (lbs) | 0.6300 |
|---|---|
| Brand | DeWalt |
| UPC | 885911684866 |
| MPN | DWZCSB8 |

Log In