We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
DeWALT Guaranteed Tough DWHT70273 Fencing Plier, 1-1/2 in Cutting, Black/Yellow Handle
SKU
ORG7514094
by DeWalt
$46.85 /CARD
Delivered in 2-4 business days
Out of stock
- Hammer strike face
- Chrome vanadium steel for increased durability
- Bi-material cushion handle for strong grip and comfort
Category: Cable Cutters
Fencing pliers are extremely versatile with the ability to hammer, remove staples, stretch and splice wires and as an added bonus, includes two wire cutters. The product includes chrome vanadium steel for strength and durability, ideal for any project.
| Cutting Capacity | 1-1/2in |
|---|---|
| Handle Color | Black/Yellow |
| Handle Length | 9-1/4in |
| Handle Type | Cushion-Grip |
| Includes | (1) Splicer (1) Staple Puller (1) Staple Starter (1) Stretcher and (2) Wire Cutters |
| Jaw Material | Chrome Vanadium Steel |
| Overall Length | 10-3/4in |
| Tip Width | 1in |
| Download PDF File |
| Brand | DeWalt |
|---|---|
| Weight (lbs) | 1.7700 |
| UPC | 076174702736 |
| MPN | DWHT70273 |

Log In