We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
DeWALT IMPACT READY DW2223IR Nut Driver, 3/8 in Drive, 2-9/16 in L, 1/4 in L Shank, Hex Shank
SKU
ORG4527180
by DeWalt
$21.75 /CARD
Delivered in 2-4 business days
Out of stock
- Industrial-strength magnet maximizes fastener retention
- Recessed corners drives on flats, which minimizes shavings
- Product designed for use in impact drivers and wrenches
- Withstands up to 2000 in-lb of torque
- For high-torque applications
Category: Multi-Bit Screwdrivers
For use in impact drivers and wrenches; industrial strength magnet maximizes fastener retention. Impact Ready socket Adapters can withstand up to 2000 in-lb of torque; for high-torque applications.
| Drive Size | 3/8in |
|---|---|
| Finish | Magnesium Phosphate |
| Length | 2-9/16in |
| Material | Steel |
| Shank Length | 1/4in |
| Shank Type | Hex |
| Download PDF File |
| Brand | DeWalt |
|---|---|
| Weight (lbs) | 0.1000 |
| UPC | 885911026475 |
| MPN | DW2223IR |

Log In