We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
Easel Pads, Quadrille Rule (1 sq/in), 27 x 34, White, 50 Sheets, 4/Carton
SKU
TOP7900
by TOPS
$107.95 /CARTON
Delivered in 2-4 business days
Out of stock
- Features standard-weight paper for every-day use.
- Three-hole punched for use in standard easels.
Category: Easel Pads
Full size easel pad, super for larger group presentations. Each sheet is perforated for an easy and clean tear-out. Three hole punched to fit on standard easel stands. Quadrille Rule1 sq/in. Pocket-Sized Indicator: N; Pad-Binding Type: Glued/Gummed; Stapled; Pad-Binding Edge: Top; Number of Subjects/Sections: 1.
| Global Product Type | Easel & Presentation Pads |
|---|---|
| Pocket-Sized Indicator | N |
| Pad-Binding Type | Glued/Gummed; Stapled |
| Pad-Binding Edge | Top |
| Number of Subjects/Sections | 1 |
| Number of Section Dividers | 0 |
| Sheets per Pad | 50 |
| Sheet Size (Bound-Side First) | 27 x 34 |
| Sheet Color | White |
| Color Family | White |
| Sheet Rule/Format Type | Quadrille Rule |
| Sheet Ruling Size | 1 sq/in |
| Note-Rule Lines per Sheet | 34 |
| Sheet-Ruling Color | Blue |
| Sheet Basis Weight (lb) | 15 lb Bond |
| Sheet Perforation Details | Macro-Perforation |
| Pad-Spine Width | 27" |
| Pad Length | 34" |
| Back-Cover Material | Chipboard |
| Hole-Punch Details | Top: 3-Hole |
| Product Biodegradability Indicator | N |
| Product Biodegradability in Days | 0 |
| Product Compostability Indicator | N |
| Pre-Consumer Recycled Content Percent | 0% |
| Post-Consumer Recycled Content Percent | 0% |
| Total Recycled Content Percent | 0% |
| Footnote 1 | Top-punched: 3-hole |
| Special Features | Quadrille Rule—1 sq/in. |
| UPC | 025932790027 |
|---|---|
| Weight (lbs) | 20.0000 |
| MPN | 7900 |
| Brand | TOPS |

Log In