We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
Easel Pads/Flip Charts, Presentation Format (1" Rule), 27 x 34, White, 50 Sheets, 2/Carton
SKU
UNV35601
by Universal
$50.02 /CARTON
Delivered in 2-4 business days
In stock
- Bright white paper.
- Macro-perforated sheets for easy removal.
- Sturdy chipboard backer for stability.
- Striking, red-color binding strip.
- Drilled to fit standard presentation easels.
Category: Easel Pads
Illustrate your point properly. Bright white paper provides a high-contrast backdrop for your notes, flow-charts and graphics. Macro-perforations ensure easy, one-at-a-time sheet removal. Sturdy chipboard backer provides a stable writing surface. Striking, red-color binding strip is drilled to fit all common presentation easels. Pocket-Sized Indicator: N; Pad-Binding Type: Taped; Pad-Binding Edge: Top; Number of Subjects/Sections: 1.
| Back-Cover Material | Chipboard |
|---|---|
| Color Family | White |
| Footnote 1 | Top punched: 3-hole |
| Global Product Type | Easel & Presentation Pads |
| Hole-Punch Details | Top: 3-Hole |
| Number of Section Dividers | 0 |
| Number of Subjects/Sections | 1 |
| Pad Length | 34" |
| Pad-Binding Edge | Top |
| Pad-Binding Type | Taped |
| Pad-Spine Width | 27" |
| Pocket-Sized Indicator | N |
| Post-Consumer Recycled Content Percent | 0% |
| Pre-Consumer Recycled Content Percent | 0% |
| Product Biodegradability in Days | 0 |
| Sheet Basis Weight (lb) | 18 lb Bond |
| Sheet Color | White |
| Sheet Perforation Details | Macro-Perforation |
| Sheet Rule/Format Type | Presentation Format |
| Sheet Ruling Size | 1" |
| Sheet Size (Bound-Side First) | 27 x 34 |
| Sheet-Ruling Color | Blue |
| Sheets per Pad | 50 |
| Total Recycled Content Percent | 0% |
| Weight (lbs) | 12.4600 |
|---|---|
| Brand | Universal |
| UPC | 087547356012 |
| MPN | 35601 |

Log In