We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
EasyHeat AHB-180 Pipe Heating Cable, 80 ft L
SKU
ORG6837322
by EasyHeat
$71.41 /EACH
Delivered in 2-4 business days
In stock
- Freeze protection for water supply pipes
- Fixed resistance
- Pre-terminated length of 80 ft
- UL listed to Canadian safety standards and CSA certified when used in accordance with instructions on water filled metal or plastic pipes
- Activated and de-activated by an integral energy saving thermostat
- Built-in thermostat
- Keeps water flowing at ambient temperatures down to 40 deg C
- For Commercial and Residential Applications
Category: Pipe Heating Cables
EasyHeat AHB automatic electric water pipe heating cable is a pre-assembled and ready to install, cable that prevents metal and plastic pipes from freezing. These units are activated and de-activated by an integral energy saving thermostat.
| Color | Black/Orange |
|---|---|
| Current Rating | 4.7A |
| Length | 80in |
| Material | PVC/XLPE |
| Suitable for | Metal and Plastic Water Supply Pipes |
| Temperature Rating | -40deg F |
| Voltage Rating | 120VAC |
| Wattage Rating | 560W |
| Download PDF File |
| UPC | 013627109605 |
|---|---|
| Weight (lbs) | 3.8400 |
| MPN | AHB-180 |
| Brand | EasyHeat |

Log In