We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
EATON CHFP115AF Circuit Interrupter, AFCI, Type CH, 15 A, 1 -Pole, 120/240 V, Common Trip, Plug Mounting
SKU
ORG7343080
by EATON
$97.28 /EACH
Delivered in 2-4 business days
In stock
Only 4 left
- Eaton CH AFCI circuit breaker, CH combo AFCI breaker
Category: Wiring
Eaton Circuit Interrupter, AFCI, Type CH, 120/240 V, 15 A, Number of Poles: 1, Interrupt Rating: 10 kAIC, Trip Type: Common, Plug Mounting, Dimensions: 3.5 in L x 6.1 in W x 1.2 in H
| Current Rating | 15A |
|---|---|
| Dimensions | 3.5 in L x 6.1 in W x 1.2 in H |
| Interrupt Rating | 10kAIC |
| Mounting Type | Plug |
| Number of Poles | 1 |
| Trip Type | Common |
| Type | AFCI Type CH |
| Voltage Rating | 120/240V |
| UPC | 786689058920 |
|---|---|
| Weight (lbs) | 0.5500 |
| MPN | CHFP115AF |
| Brand | EATON |

Log In