Eaton Cooper Wiring TRUSBAC20 TRUSBAC20V-K-L Receptacle, 2 -Pole, 5 A, 125 VAC, 2 -USB Port, Type A, C USB, Ivory
SKU
ORG4896411
Delivered in 2-4 business days
In stock
- Standard AC receptacle with USB and USB-C ports rated at a combined 5.0A
- USB-C charging port charges most electronic devices that comply with the USB-C standard
- Tamper-resistant shutters provide compliance with 2017 NEC® Article 406.12 that states that all 15 A and 20 A, 125 V receptacles installed in dwelling units must be tamper-resistant
- Replaces a standard duplex receptacle
- Thermoplastic top and back body are virtually unbreakable to deliver years of durable performance
- Steel mounting strap is zinc-plated for added corrosion resistance
- Convenient patented built-in wire strippers speed installation
- Triple wipe blade contacts and double wipe ground contacts to insure long-term blade retention
- Reversible Type C port allows for consistent charging regardless of plug-in orientation
Category: Switches & Sockets