We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
EATON QBH15 Circuit Breaker, QBH, 15 A, 1 -Pole, 120 V
SKU
ORG8674087
by EATON
$56.23 /EACH
Delivered in 2-4 business days
In stock
- Silver tungsten contacts with wiping action to prevent carbon buildup on the contact surface
- Handle provides clear indication of on/off/tripped position
- Quick-make, quick-break mechanism provides tease-proof operation
- Internal common trip mechanism on two-pole circuit breakers
- Each breaker is electronically calibrated for 40 deg C
- Compression molded housing and handle for durability and service
- Designed to fit the classic CEB, Sylvania or commander electric design bolt-on loadcenters
- Suitable for loadcenters, lighting and distribution panelboards and meter centers
- For residential and light commercial applications
Category: Wiring
Eaton Circuit Breaker, QBH, 120 V, 15 A, Number of Poles: 1, Interrupt Rating: 10 kA, Wire Size: 14 to 10, 12 to 10 AWG, Number of Spaces: 1, Dimensions: 2-3/8 in L x 1 in W x 2-9/10 in H, Operating Temperature: 40 deg C
| Current Rating | 15A |
|---|---|
| Dimensions | 2-3/8 in L x 1 in W x 2-9/10 in H |
| Interrupt Rating | 10kA |
| Number of Poles | 1 |
| Number Of Spaces | 1 |
| Operating Temperature | 40deg C |
| Type | QBH |
| Voltage Rating | 120V |
| Wire Size | 14 to 10 12 to 10AWG |
| Weight (lbs) | 0.3000 |
|---|---|
| Brand | EATON |
| UPC | 622588004302 |
| MPN | QBH15 |

Log In