We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
Eaton Wiring Devices 183BK-BOX Electrical Plug, 2 -Pole, 15 A, 125 V, NEMA: NEMA 5-15, Black
SKU
ORG4169215
$5.39 /EACH
Delivered in 2-4 business days
In stock
Only 1 left
- Plug blades are firmly embedded in body
- Rubber plugs and connectors maintain flexibility in low temperatures
- Angle plugs allow placement of cord in convenient location
- Terminal screws backed out ready for wiring
- Combination Slotted/Phillips head mounting and terminal screws ease installation with power screwdrivers
General duty, meets all UL 498 requirements. Plug blades are firmly embedded in body. 15 A, 125 V. 21/64 in cord diameter. NEMA 1-15.
| Cable/Wire Size | 21/64in |
|---|---|
| Color | Black |
| Current Rating | 15A |
| Dimensions | 1-1/4 in L x 1-11/64 in W x 3/4 in D |
| Grounding Type | Non-Grounded |
| Material | Rubber |
| Mounting Type | Screw |
| NEMA Configuration | NEMA 5-15 |
| Number of Poles | 2 |
| Number Of Wires | 2 |
| Type | Straight Blade |
| Voltage Rating | 125V |
| UPC | 032664214905 |
|---|---|
| Weight (lbs) | 0.0300 |
| MPN | 183BK-BOX |
| Brand | Eaton Wiring Devices |

Log In