We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
Eaton Wiring Devices 5134BK-SP Wallplate, 4-1/2 in L, 2-3/4 in W, 1 -Gang, Nylon, Black, High-Gloss
SKU
ORG2362200
$14.72 /EACH
Delivered in 2-4 business days
In stock
- Rugged construction reduces installation cost due to less plate breakage and resists bowing to provide a smooth, flat installation
- Exclusive time saving screw-catch feature holds mounting screws captive and simplifies installation
- High-gloss finish is soil-resistant
- Nylon wallplates have a flush fitting, warp-resistant design
- Polycarbonate wallplates are virtually unbreakable with high structural rigidity, long-term form retention, plus great impact and abrasion resistance
- For industrial, institutional and other high-traffic areas
Category: Switches & Sockets
Molded from non-flammable nylon. Flush-fitting, warp-resistant design. Screw-catch feature holds mounting screws captive and simplifies installation. Matching screws provided. High gloss finish is soil resistant. Plate size: 4.50 x 2.75 in.
| Color | Black |
|---|---|
| Finish | High-Gloss |
| First Gang to Edge | 1-3/8in |
| Flammability Rating | UL94 |
| Includes | Matching Screws |
| Length | 4-1/2in |
| Material | Nylon |
| Mounting Type | Flush |
| Number Of Gangs | 1 |
| Operating Temperature | -40 to 90deg C |
| Suitable for | Toggle Switch |
| Thickness | 1/16in |
| Type | Standard-Size |
| Width | 2-3/4in |
| Download PDF File |
| Brand | Eaton Wiring Devices |
|---|---|
| Weight (lbs) | 0.2700 |
| UPC | 032664752247 |
| MPN | 5134BK-SP |

Log In