We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
Eaton Wiring Devices BR BR20LA Duplex Receptacle Wallplate, 2 -Pole, 20 A, 125 V, Back, Side Wiring, NEMA: 5-20R
SKU
ORG7211238
$16.32 /EACH
Delivered in 2-4 business days
In stock
- Automatic grounding system eliminates need for bonding jumper in grounded metal enclosure, provides redundant measure of ground continuity where jumper is used
- Screw-catch feature on duplex devices speeds mounting of wallplates
Category: Switches & Sockets
Commercial Specification Grade Straight Blade Receptacles, 20 A to 125 V, NEMA 5-20R. Engineered for safe, reliable performance, these UL 498 and Federal Specification WC-596 listed devices provide maximum durability in a wide variety of applications while providing installation efficiency to help finish the job on time.
| Color | Light Almond |
|---|---|
| Current Rating | 20A |
| Dimensions | 1.3 in L x 0.82 in W x 4.19 in H |
| Material | Nylon |
| Mounting Type | Flush |
| NEMA Configuration | 5-20R |
| Number of Poles | 2 |
| Number Of Wires | 3 |
| Operating Temperature | -20 to 60deg C |
| Voltage Rating | 125V |
| Wire Size | 14 to 10AWG |
| Wiring Type | Back Side |
| Download PDF File |
| Weight (lbs) | 2.0000 |
|---|---|
| Brand | Eaton Wiring Devices |
| UPC | 032664750748 |
| MPN | BR20LA |

Log In