We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
Eaton Wiring Devices FE0650LPC Entry and Patio Light, 120 V, 11 W, LED Lamp, 652 Lumens Lumens, 5000 K Color Temp
SKU
ORG4348819
$33.24 /EACH
Delivered in 2-4 business days
In stock
- Maintenance-free LEDs with lifespan of 25,000 hr
- Light coverage more than 60 W incandescent or 13 W CFL luminaires
- Integral photo control provides night time on/ daytime off
- Low-profile plastic injection-molded housing suitable for outdoor use
- UV stable frosted polycarbonate lens
- Perfect security lighting for residential and light commercial
- For residential applications such as entrances, patios, walkways, apartment complexes and light commercial buildings such as outlet exteriors, doorways, storage areas and hotels
Category: Home Lighting
The HALO Outdoor LED high-performance, low-maintenance entry and patio light provides a dependable and reliable security solution with nighttime on and daytime off settings. Suitable for mounting heights up to 10ft and replaces 60 W incandescent or 13 W CFL area lights. FE0650LPC Series entry and patio light's design and aesthetics are perfect for retrofitting them into existing residential and light commercial buildings.
| Average Life | 25000hr |
|---|---|
| Color Rendering Index (CRI) | 85 |
| Color Temperature | 5000K |
| Dimensions | 4.5 in W x 6.8 in H |
| Fixture Finish | Bronze |
| Fixture Material | Polycarbonate |
| Lamp Base | E26 Medium |
| Lamp Type | LED |
| Lamp Wattage | 9W |
| Light Color | Daylight |
| Lumens | 652Lumens |
| Mounting Type | Pole Wall |
| Temperature Rating | -30 to 40deg C |
| Voltage Rating | 120V |
| Wattage Rating | 11W |
| UPC | 080083265152 |
|---|---|
| Weight (lbs) | 1.3100 |
| MPN | FE08A40FDB |
| Brand | Eaton Wiring Devices |

Log In